Ako chrániť imunitný systém správnou výživou

Strava dlhovekosti
Diéta dlhovekosti

Neexistuje žiadny produkt, ktorý chráni proti infekčným chorobám a ani zázračná diéta, ale iba strava, ktorá nám môže pomôcť navodiť lepšie podmienky, aby sme čo najlepšie reagovali na možné ochorenia, t.j. mali silný imunitný systém.

Ako zlepšiť imunitnú obranu ?

Hlavné sú mikroživiny (vitamíny a minerály), ktoré podporujú normálne fungovanie imunitného systému a prirodzenú obranyschopnosť. Sú to: vitamín D, vitamín C, zinok, selén a horčík. Okrem uvedených klinické štúdie preukázali, že niektoré účinné látky obsiahnuté v rastlinných extraktoch ako je kurkuma a echinacea tiež môžu modulovať alebo stimulovať imunitný systém.

Vitamín C je vždy užitočný

Najmä ten v potrave. Kyselina askorbová, alebo vitamín C je dobre známy svojím antioxidačným a imunomodulačným účinkom. Prispieva k lepšiemu fungovaniu imunitného systému, najmä udržiavaním integrity slizníc (ako sú gastrointestinálne a dýchacie cesty), ktoré sú nevyhnutné na našu ochranu pred externými patogénmi. Podporuje tiež syntézu protilátok a podieľa sa na imunitných reakciách. Nachádza sa v citrusových plodoch, kiwi, rukole, karfiole, brokolici a špenáte.

Doplnky vitamínu C v prípade nedostatku

Dávka sa mení s vekom a je približne 110 mg pre mužov a 100 mg pre ženy, čo je dávka, ktorá sa zvyšuje v konkrétnych situáciách ako je napr. tehotenstvo a dojčenie, vek či stres. V niektorých prípadoch je užitočné užívať doplnky vitamínu C, najmä ak máte zlú stravu, alebo je potrebné posilniť imunitný systém. Príjem vitamínu C by sa mal rozdeliť v priebehu dňa, aby sa optimalizovala absorpcia a metabolizmus. Odporúča sa 500 – 1000 mg denne ako „vynikajúci kompromis“ medzi účinkami na telo a požadovanými cieľmi

Vitamín D – koľko ho potrebujeme?

V našej populácii je rozšírený nedostatok vitamínu D, ktorý je spojený so zníženou expozíciou slnečnému žiareniu, pretože trávime veľa času v interiéri. Jednou z jeho charakteristík je, že je produkovaný dvoma tretinami vďaka slnečnému žiareniu a iba tretina je zo stravy. Potraviny, ktoré ho obsahujú najviac sú tučnejšie ryby, napríklad losos alebo sleď. Nachádza sa aj vo vaječnom žĺtku a v malej časti v sušenom ovocí. Tí, ktorí žijú na severe zvyčajne potrebujú jeho doplnenie. O tom by mal však rozhodnúť lekár na základe krvných testov.

Horčík, zinok a selén

Sú základom imunitnej reakcie. Ryby, mäso, celé obilniny, strukoviny, sušené ovocie a semená sú bohaté na zinok. Nájdeme ho však aj v kvasniciach, mlieku, vaječnom žĺtku. Horčík je prítomný v minerálnych vodách, v celých zrnách, strukovinách, sušenom ovocí, olejnatých semenách a kakae. Mastnejšie ryby, celé zrná, vajcia, slnečnicové semienka sú aj zdrojom selénu.

Stredomorská strava alebo Strava dlhovekosti

Strava dlhovekosti vytvorená prof. Valterom Longom na základe stredomorskej stravy je rôznorodá a vyvážená, rešpektujúca všetky princípy oboch uvedených, len ťažko postráda tieto živiny. Obe sú bohaté na ovocie a zeleninu, strukoviny, celé zrná a sú tak schopné poskytnúť všetky potrebné živiny pre našu imunitnú obranu. Nezabúdajme, že je tiež bohatá na ryby (hlavne tie menšie), zdroj polynenasýtených tukov, tzv. Omega 3, ktoré majú dôležitú protizápalovú funkciu, regulujú hladinu triglyceridov v krvi a sú spojencami imunitného systému.

Veľmi vhodné je na posilnenie imunitného systému dopriať tráviacim orgánom trochu odpočinku, poskytnúť telu čas na vylúčenie všetkých metabolitov a zlepšiť tak všetky jeho funkcie a tým i imunitu. Veľmi účinným a jednoduchým krokom je vyskúšať 5-dňový program Prolon, ktorý je vedecky overený a jeho pozitívne účinky sú dokázané mnohými štúdiami. Pre tých, ktorí sú už experti v „pôstovaní “ je veľmi účinný rastlinný 7- dňový program Proregen.

ProRegen

Lekárska veda potvrdzuje, že veľký príjem stravy a následné priberanie skracuje života a naopak, malý príjem potravy je zdravý a dokonca život predlžuje.

Pozrite sa, čo všetko obsahuje program ProLon a ako vám pomôže na ceste za zdravším ja.

Produkt je v príprave!

Zanechajte nám svoju emailovú adresu, a my vám dáme vedieť, kedy bude produkt pripravený na dodanie.

Vo chvíli kedy bude produkt pripravený na dodanie, dáme vám rýchlo vedieť.