Cícer na zlepšenie krvného obehu a imunity

cícer - zdravá strukovina
Cícer

Cícer je veľmi výživný, má nízky obsah kalórií, posilňuje kosti. Je bohatý na železo a draslík. Pomáha pri znižovaní cholesterolu a chudnutí.

História cíceru

Chutná, zdravá strukovina s jemnou chuťou, veľmi univerzálna v kuchyni. Je to semeno bylinnej rastliny (Cicer arietinum) z čeľade Fabaceae, Pôvodne z východu a pestovaný už starými Egypťanmi, Grékmi a Rimanmi. Latinský názov „cicer“ je odvodený od gréckeho kikisu a znamená silu, energiu a vitalitu v súvislosti s jeho energetickými vlastnosťami, zatiaľ čo výraz „arietinum“ sa vzťahuje na tvar semena, ktorý je podobný hlave barana. Bol hlavnou potravinou rímskych légií.

Obsah živín a účinky

Je bohatý na vitamíny A, B, C, E, K, vápnik, železo, fosfor, horčík, sodík, draslík a zinok. Udržiava hladinu cholesterolu a cukru v krvi, čím sa znižuje riziko cukrovky. Je tiež vynikajúcou diuretickou potravinou, ktorá podporuje vylučovanie nadbytočných solí z tela. Pravidelná konzumácia cíceru sa odporúča tým, ktorí majú sklon k tvorbe kameňov. Podľa nedávneho výskumu má táto strukovina tiež významné protirakovinové účinky.

Výživové vlastnosti

Konzumácia cíceru pomáha ľuďom trpiacim anémiou zvýšiť hladinu železa, čo je jedna z hlavných zložiek strukovín. Vďaka obsahu draslíka zlepšuje krvný obeh, reguluje krvný tlak a je zvlášť vhodný pre pacientov trpiacich hypertenziou, srdcovými chorobami a obezitou. Na druhej strane zinok je nevyhnutný pre celkový rast tela, pre zvýšenie činnosti imunitného systému a metabolizáciu proteínov. Ukázalo, že vitamín K v cíceri stimuluje lepšie zrážanie krvi a metabolizmus kostí.

Cícer a kalórie

Je výživné a stredne kalorické jedlo: 100 gramov vareného cíceru (sušený, varený v destilovanej vode bez pridania soli) dodá nášmu telu asi 120 kalórií.

Hoci obsahuje vyššie množstvo kalórií, môžme ho pokojne jesť, pričom si treba dávať pozor na dochucovanie. Pridaním oleja a masla riskujete nebezpečný nárast kalorického príjmu.

Príprava cíceru

Pred varením nechajte cícer namočený pri izbovej teplote asi 10 – 12 hodín. Po uplynutí tejto doby preceďte a dobre opláchnite vodou. Varíme vo veľkom hrnci s dostatočným množstvom vody, cícer musí byť celý pokrytý vodou. Nepridávajte soľ, pretože by mohol stvrdnúť. Cícer varíme na miernom ohni bez veka asi 60 – 75 minút. Soľ pridajte až na konci. Z takto pripraveného cíceru si môžete pripraviť ďalšie chutné pokrmy.

Správne skladovanie

Varený cícer sa môže uchovávať bez vody, ochutený trochou oleja v chladničke 3 – 4 dni. Cícer z konzervy sa odporúča skonzumovať v priebehu 1 dňa od otvorenia. Varený cícer môžeme i zmraziť.

Sterilizovaný cícer

Sklenené poháre dobre umyte a sterilizujte. Preceďte a vývar odložte bokom. Naplňte poháre cícerom a zalejte vývarom až po okraj. Dobre uzavrite čistým viečkom. Vložte poháre do veľkého hrnca naplneného studenou vodou a nechajte variť 30 minút. Vypnite a počkajte, kým voda nevychladne.

Kontraindikácie

Ak nie ste zvyknutí jesť strukoviny, môže byť cícer ťažšie stráviteľný. Ak trpíte črevnými problémami, strukoviny môžu spôsobiť nadúvanie brucha.

Zdroj: Prolon.it

ProRegen

Lekárska veda potvrdzuje, že veľký príjem stravy a následné priberanie skracuje života a naopak, malý príjem potravy je zdravý a dokonca život predlžuje.

Pozrite sa, čo všetko obsahuje program ProLon a ako vám pomôže na ceste za zdravším ja.

Produkt je v príprave!

Zanechajte nám svoju emailovú adresu, a my vám dáme vedieť, kedy bude produkt pripravený na dodanie.

Vo chvíli kedy bude produkt pripravený na dodanie, dáme vám rýchlo vedieť.