Stredomorská strava – základ zdravia

stredomorská strava
Stredomorská strava

V 50. rokoch si Ancel Keys, americký odborník na výživu všimol, že populácia žijúca v oblasti Stredozemného mora je menej náchylná na niektoré choroby, na rozdiel od Američanov. Z tohto pozorovania sa zrodila hypotéza, že stredomorská strava môže človeku predĺžiť život a ochrániť ho pred mnohými civilizačnými ochoreniami.

Ako to začalo…

Keď sa vrátil domov, pokračoval po celé roky v tomto výskume a výsledky vyústili do napísania knihy „Zdravo jesť, dlho žiť“. V tejto knihe sú uvedené výsledky slávnej „Štúdie siedmich krajín“, kde počas 20 rokov pozorne sledoval diétu a zdravotný stav 12 000 ľudí vo veku medzi 40 a 60 rokov. A to u obyvateľov rôznych krajín ako sú Japonsko, USA, Holandsko, Juhoslávia, Fínsko a Taliansko. Počiatočná hypotéza sa potvrdila a stredomorská strava bola ponúknutá svetu ako ideálna diéta na zníženie výskytu takzvaných „civilizačných chorôb“. Tieto skutočnosti odráža aj diéta dlhovekosti.

Od 70. rokov sa pokúšali aj v Spojených štátoch rozšíriť stredomorské stravovacie návyky. Obilniny, zelenina, ovocie, ryby a olivový olej boli navrhnuté ako alternatíva k diéte príliš bohatej na tuky, proteíny a cukry.

Na základe princípov stredomorskej stravy bola navrhnutá v 90. rokoch jednoduchá potravinová pyramída, ktorá určovala rozloženie a množstvo jedla po celý deň. Jeho základňu tvorili potraviny, ktoré by sa mali jesť niekoľkokrát denne, kým vrchol pyramídy tvorili jedlá, ktoré by sa mali obmedziť.

pyramída zdravia
Pyramída zdravia

Základné piliere stredomorskej stravy

Stredomorská strava sa zameriava predovšetkým na správny výber potravín, kým množstvo kalórií hrá druhotnú rolu. Dospelý človek by mal spotrebovať asi 2500 kalórií každý deň, ženy menej. 60% by malo pochádzať zo sacharidov (zložených), 20% z tukov a iba 10% z bielkovín.

Najdôležitejšie princípy stredomorskej stravy sú obsiahnuté v týchto všeobecných zásadách:

  • Zvýšenie spotreby rastlinných bielkovín, na úkor živočíšnych
  • Zníženie konzumácie nasýtených tukov v prospech rastlinných nenasýtených
  • Zníženie celkového kalorického príjmu
  • Zvýšenie množstva zložených sacharidov na úkor jednoduchých
  • Zvýšenie podielu vlákniny v strave

Spotreba bieleho mäsa je prevládajúca, oproti červenému a je obmedzená na jeden alebo dvakrát týždenne. Avšak vyššia je spotreba rýb a strukovín. Sladkosti sa konzumujú iba pri zvláštnych príležitostiach. Stredomorská strava tiež prináša drastické zníženie spotreby: údenín, liehovín, bieleho cukru, masla, mastných syrov, majonézy, soli, margarínu, hovädzieho a bravčového mäsa (najmä mastné časti), bravčovej masti a kávy.

Preložené z talianskeho originálu

ProRegen

Lekárska veda potvrdzuje, že veľký príjem stravy a následné priberanie skracuje života a naopak, malý príjem potravy je zdravý a dokonca život predlžuje.

Pozrite sa, čo všetko obsahuje program ProLon a ako vám pomôže na ceste za zdravším ja.

Produkt je v príprave!

Zanechajte nám svoju emailovú adresu, a my vám dáme vedieť, kedy bude produkt pripravený na dodanie.

Vo chvíli kedy bude produkt pripravený na dodanie, dáme vám rýchlo vedieť.