Tri zlaté pravidlá (ľahké a bezplatné) ako predísť rakovine

Základom v boji proti rakovine je pohyb, dobré stravovanie a žiadne kilá navyše. Pre zdravých aj pre tých, ktorý mali rakovinu a nechcú dopustiť návrat tejto choroby. Tri zlaté pravidlá ako predísť rakovine. Len treba držať sa ich.

zdravá žena

Nové terapie, vždy účinnejšie a menej a menej toxické. Nové sofistikované diagnostické prístroje. Mnoho inovatívnych technológií na zhromažďovanie údajov a rýchle spracovanie najrôznejších informácií. Cieľom je predchádzať rakovine a poskytnúť lepšiu starostlivosť chorým. Najťažšia vec je však dostať do hláv ľudí aké dôležité je viesť zdravý životný štýl. Za tri zlaté pravidlá v boji proti rakovine sa považuje pohyb, zdravá strava a žiadne kilá navyše. Pre zdravých i pre tých, ktorí už trpia rakovinou, ale dúfajú, že nedôjde k recidíve: „Viac ako tretina novotvarov by sa nevyvinula, ak by ľudia viedli zdravý životný štýl – zdôrazňuje Mario Clerico, bývalý prezident CIPOMO -(Talianska rada primárov onkologických ústavov). Niektoré jednoduché pravidlá spolu s neustálym vykonávaním včasných diagnostických kontrol umožňujú nielen znížiť výskyt nádorov, ale aj účinnejšie liečiť ľudí, ktorí už ochoreli “.

Parametre na kontrolu nadváhy


Sú už rozsiahle dôkazy, ktoré poukazujú, že správna diéta a hmotnosť, tiež fyzická aktivita, majú význam pri prevencii rakoviny, ale i iných závažných ochorení. Predovšetkým je dôležité udržať si správnu hmotnosť. Vyjadruje sa prostredníctvom indexu telesnej hmotnosti BMI. Napríklad ak človek váži 75 kilogramov a je vysoký 170 cm, jeho hodnota BMI bude 24,5, čo je v norme. Index pod 18,5 sa považuje za podváhu, medzi 25 a 30 je nadváha a 30 a viac je obezita. BMI predstavuje približný index, pretože nezohľadňuje fyzický typ, rozloženie tuku a svalovej hmoty a ich pomer. Ďalšou hodnotou, ktorú treba brať do úvahy, je obvod pásu (meraný vo výške pupka), čo je index abdominálneho tukového tkaniva vo vzťahu k riziku kardiovaskulárnych a metabolických chorôb. Ako rýchlo schudnúť vám poradíme tu.

Tabuľka č. 1: Hraničné miery pre obvod pása

Nízke rizikoVysoké riziko
Muži ≤ 94 cm ≥ 102 cm
Ženy ≤ 80 cm ≥ 88 cm
veľké brucho znamená riziko

Pozor na to, čo dáte na tanier

Ďalším jednoduchým krokom na predchádzanie vzniku rakoviny je výber toho, čo dáme na tanier. Varenie, strava a výživa zaberajú podstatnú časť nášho života. Ale i tak choroby spojené so zlou výživou sú na vzostupe, spolu s falošnými mýtmi o ochranných „superpotravinách“ pre zdravie. Aj keď Index našej telesnej hmotnosti je v norme, je vhodné dávať si pozor na stravu. Základom je dostatok zeleniny, celozrnných obilnín (pšeno, pohánka, amarant a iné), strukovín, ovocia. Doplníme ešte olejnaté semená, tekvicové, ľanové, slnečnicové, sezamové …a orechy. Sú hlavnými prvkami stredomorskej stravy, ktorá je známa na celom svete. Žiaľ, západné zvyky, ktoré sa vyvinuli ako reakcia na problémy podvýživy z poslednej vojny, majú tendenciu uprednostňovať diétu s vysokým obsahom kalórií, bielkovín a cukrov. Negatívne dôsledky sa začali prejavovať až v posledných rokoch.

strava na chudnutie

Vláknina – pomocník, ktorý pomáha predísť rakovine

Kým v minulosti sa vedci snažili hľadať jednotlivé potraviny, ktoré by mohli priniesť maximálny prospech pre naše zdravie, dnes sa preukázala dôležitosť stravovania ako celku (skutočný „ životný štýl“). Spolu s dostatočným príjmom vlákniny, ktorá má zásadnú úlohu pre zdravie čreva. Vláknina spôsobuje, že stolica je mäkšia, zvyšuje pohyb odpadových produktov v tráviacom trakte a ich rýchlejšie vylúčenie z tela. Keby každý konzumoval správne množstvo vlákniny, nevznikli by žiadne problémy so zápchou a následne s črevnými divertikulmi a nádormi. Žiaľ, v tejto téme je veľa zmätkov. Mnohí ľudia sú presvedčení, že tí, ktorí majú divertikuly, by nemali jesť vlákninu. Dodržujú diétu, ktorá problém zhoršuje. Odporúčania týkajúce sa výživy platia najmä pre tých, ktorí už mali nádor. Veľa štúdií skutočne ukázalo, že ľudia, ktorí sa zotavili z rakoviny, významne znižujú riziko opätovného ochorenia ak si osvoja správny stravovací štýl. Slovensko je dlhodobo pod priemerom EÚ v spotrebe ovocia a zeleniny, ktoré sú bohatým zdrojom vlákniny a pomáhajú predísť rakovine hrubého čreva.

vláknina v zelenine

Pravidelný pohyb je rovnako dobrý ako liek

Okrem kontroly hmotnosti a zdravej stravy, pravidelná fyzická aktivita tiež znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a pomáha predísť rakovine. Neexistujú štúdie, ktoré by poukazovali na to, ktorá fyzická aktivita je prospešnejšia. Je však zrejmá korelácia medzi časom venovaným fyzickej aktivite (akéhokoľvek typu) a zlepšením zdravia. Zvýšenie srdcovej frekvencie by sme mali docieliť pohybom a nie stresom! Krv tak dostatočne môže zásobovať svaly, čím im dodáva kyslík a živiny. Recept nie je rovnaký pre všetkých, každý musí konať podľa svojich možností. Tí, ktorí nie sú zvyknutí na pohyb, sa po niekoľkých minútach svižnej chôdze unavia. Ak sa však každý deň venujete pohybu najmenej 20 minút s tým, že sa vám zvýši srdcová frekvencia a trochu sa spotíte, uvedomíte si, že po niekoľkých dňoch sa výkon výrazne zlepšuje. Pohyb je dôležitý aj pre tých, ktorí sú podrobení protirakovinovej liečbe. Pocitom telesnej a duševnej únavy, ktorý sťažuje vykonávanie akejkoľvek činnosti trpia mnohí pacienti. Tendencia nerobiť nič však vedie k ďalšiemu úbytku síl a nevyhnutne k ešte väčšej námahe a vyššiemu úsiliu pri všetkých činnostiach. Návodom je prekonať počiatočné ťažkosti a snažiť sa zachovať si čo najviac normálnu aktivitu. Prečítajte si viac informácií ako zostať mladý a zdravý.

ProRegen

Lekárska veda potvrdzuje, že veľký príjem stravy a následné priberanie skracuje života a naopak, malý príjem potravy je zdravý a dokonca život predlžuje.

Pozrite sa, čo všetko obsahuje program ProLon a ako vám pomôže na ceste za zdravším ja.

Produkt je v príprave!

Zanechajte nám svoju emailovú adresu, a my vám dáme vedieť, kedy bude produkt pripravený na dodanie.

Vo chvíli kedy bude produkt pripravený na dodanie, dáme vám rýchlo vedieť.