Čo sa deje s naším telom počas pôstu ?

Rôzne náboženské praktiky, mnoho združení a študijných skupín navrhuje pôst z rôznych dôvodov: na prevenciu, samoliečenie akútnych a chronických chorôb. Mnoho ľudí sa rozhodne praktizovať pôst i z ďalších dôvodov, kde cieľom je vždy zlepšenie kvality života. Pôst pomáha a podporuje:

  • detoxikáciu;
  • očistu tela a duše;
  • rýchle chudnutie;
  • dosiahnuť krajšie telo;
  • znížiť biologický vek;
  • schudnúť i cielene napr. zo stehien, z brucha;
  • prestať fajčiť;
  • lepšie sebapoznanie a sebarozvoj

Na lekárskej úrovni je pôst jediným skutočným prostriedkom, ktorý príroda používa na zbavenie tela chorých tkanív, potravinových excesov a nahromadenia odpadu, tuku a toxínov. Náš metabolizmus je v skutočnosti založený na dvoch činnostiach : anabolizmus (konštrukcia) a katabolizmus (deštrukcia organických látok), ktoré nepretržite produkujú odpad. Ten je vylučovaný vylučovacími orgánmi (obličky, pečeň, črevá, koža, dýchacie cesty). Chceli by ste vyskúšať pôst e neviete ako začať? Poradíme vám v našom článku Pôst ako na to a prečo.

Moja cesta

V mojom živote som absolvovala už niekoľko druhov pôstu, diétny potravinový program ProLon s úbytkom 3,5 kg za týždeň, „tekutý“ pôst Proregen úbytok 8 kg za 3 týždne a taktiež som vyskúšala 11-dňový pôst o vode. Moje skúsenosti s pôstom (okrem 1 deň bolesti hlavy pri mojom prvom pôste) boli len a len pozitívne. Rýchle schudnutie, lepšie zdravie, zvýšenie energie a celkové omladenie: to sú výsledky z ktorých som sa tešila nielen ja, ale aj tie moje klientky, ktoré pôst vyskúšali, otestovali a čo je hlavné vydržali. Nemala som však možnosť robiť všetky merania, preto prinášam súhrn informácii viacerých autorov, ktorí takéto merania robili a výsledky podrobne zhodnotili vo svojich prácach. O viacerých prínosoch sa dočítate: 10 dôvodov prečo dodržiavať pôst

Inteligencia nášho tela

Telo má schopnosť uchovať si fyziologickú rovnováhu aj počas dlhodobého pôstu. Táto skutočnosť dokazuje, že pôst nie je involučný a abnormálny fakt, ale usporiadaný a citlivo vedený proces všetkých centier, ktoré regulujú zásadné fyziologické funkcie. Ak predpokladáme, že v tele existuje centrum schopné koordinovať činnosti, ktoré udržiavajú zdravie, mohli by sme toto centrum definovať ako „somatickú inteligenciu“, keďže funguje inteligentne, bez zásahu vedomia. Všetky procesy, ktoré prebiehajú počas pôstu, sa riadia „somatickou inteligenciou“. Najmä v priebehu pôstu je „somatická inteligencia“ schopná rozlíšiť rôzne zložky organizmu a zabezpečiť, aby tie zložky, ktoré sú pre život nevyhnutné, prežili na úkor tých, ktoré nie sú potrebné, alebo dokonca sú zbytočné a škodlivé. Najskôr sa spotrebujú rezervy, potom sa začína čerpať z orgánov a to v poradí od najmenšej dôležitosti a až na konci sú životne dôležité orgány (so škodlivými následkami a končiacimi smrťou).

Teraz zvážime spôsoby, akými sa hlavné fyziologické funkcie prispôsobujú stavu pôstu, aby sa udržala homeostáza a vitálna rovnováha. Budeme hovoriť o stave absolútneho pôstu, čo je stav, kedy prijímame iba vodu.

Chudnutie počas pôstu

Vypočítalo sa, že normálny človek môže stratiť aj viac ako 40% svojej pôvodnej hmotnosti (40-percentná strata sa však musí považovať za hranicu nebezpečenstva a nesmie sa nikdy prekročiť). To znamená možnosť zdržať sa jedla na veľmi dlhé obdobia. Prof. Luciani, prezident Accademia Medico Fisica Fiorentina zistil, že Giovanni Succi počas 30-dňového pôstu v roku 1888 stratil iba 19% svojej hmotnosti. Počas liečebných pôstov v prvých dňoch sa zvyčajne stráca väčšia hmotnosť (jeden kg a viac denne). Počas prvého týždňa pôstu môžete schudnúť až 6-8 kg. V priemere sa chudne cca 5 kg za týždeň. Záleží to aj od stupňa obezity a množstva tuku.

Základné fyziologické funkcie počas pôstu.

Telesná teplota a pôst

Telesná teplota vo všeobecnosti zostáva normálna po celú dobu fyziologického pôstu, zatiaľ čo metabolizmus sa spomaľuje, a tým aj produkciu tepla. Toto je možné vďaka úsporám tepla.

Teplota u Succi-ho bola pravidelne skúmaná dvakrát denne, ráno a večer, vždy v ľavom podpazuší: počas 30 dní pôstu prešla miernymi výkyvmi, ktoré striktne spadali do fyziologických limitov.

Pôst a dýchanie

Dýchací rytmus zvyčajne zostáva nezmenený počas celého trvania pôstu. Luciani zistil, že Succi-ho dychová frekvencia takmer vždy zostala v rozmedzí 16 – 24 za minútu, čo perfektne zodpovedá normálnym limitom.

Pulz, arteriálny tlak a pôst

Pulz má sklon udržiavať frekvenciu v pokoji v prísne fyziologických medziach. Častá je však tachykardia, výraznejšia pri strese a záťaži. Tachykardia môže byť spojená s tendenciou k arytmii v dôsledku prítomnosti sporadických extrasystolov.

Pôst a tráviaca sústava

Gastrointestinálna trubica počas pôstu výrazne modifikuje svoju fyziológiu. Jej základné funkcie sú zvyčajne dve: trávenie a asimilácia jedla na jednej strane, eliminácia na druhej strane. Počas pôstu sa obnovujú tráviace a asimilačné procesy, zatiaľ čo vylučovacie procesy sú v norme a v niektorých prípadoch sa zvyšujú. To v žiadnom prípade neznamená, že sa defekácia stáva hojnejšou, pretože v skutočnosti sa znižuje. Môžeme však s určitosťou povedať, že gastrointestinálny trakt sa počas pôstu mení na eliminačný aparát.

Pôst a vyprázdňovanie

Množstvo stolice, ktorá sa vytvára nalačno je menšie ako množstvo, ktoré sa vyskytuje pri bežnej strave, preto je defekácia obmedzená. Sú ľudia, ktorí sa spontánne nevyprázdnia ani raz počas pôstu. Vyššie uvedené nie je v rozpore s tvrdením, že gastrointestinálny trakt je transformovaný na eliminačný orgán. V skutočnosti sú rôzne sekréty vypúšťané do dutiny zažívacieho traktu, čím sa zneškodňujú odpadové materiály (hlien, odumreté bunky, krv a žlč, ktoré nesú rôzne katabolity a toxické látky vonkajšieho pôvodu. Ďalšie látky môžu do lúmenu zažívacieho traktu vniknúť osmózou cez sliznicu z kapilár, a tak zvrátiť normálnu fyziológiu, ale keďže chýbajú tráviace šťavy a zvyšky jedla, fekálna masa sa výrazne znižuje. Znižuje sa aj normálna črevná peristaltika. Odpadový materiál vstrebaný do črevného lúmenu má tendenciu tlačiť smerom k rektálnej ampuli a tu sa hromadí dokonca aj mnoho dní, bez rizika reabsorpcie. Absorpčná kapacita poslednej časti čreva je veľmi obmedzená, avšak nie je možné úplne vylúčiť reabsorpciu, preto je vhodné pri dlhotrvajúcom pôste použitie klystírov a ďalšich spôsobov čistenia hrubého čreva.

Iné zmeny gastrointestinálneho traktu

Počas dlhodobého pôstu sa nielen zníži tráviaca sekrécia a peristaltické pohyby, ale aj objem tráviaceho ústrojenstva a jeho steny sa stenšia. Tieto hlboké transformácie vysvetľujú potrebu pomalého a progresívneho prijímania potravy po pôste. Treba byť pozorný na svoj jedálniček. Pri chorobách tráviaceho systému sa môže vyskytnúť zvracanie. V niektorých prípadoch nie je možné kvôli spazmom pyloru absorbovať vodu, ktorá zostáva v žalúdku aj niekoľko dní a následne sa dostaví zvracanie. Ak tento jav trvá niekoľko dní, je vhodné prerušiť pôst.

Sekréty a vylučovanie počas pôstu

Všetky sekréty a výlučky sa počas pôstu znižujú, s výnimkou tých, ktoré telo používa ako voliteľné spôsoby eliminácie. Vybrané cesty eliminácie sa líšia od jednotlivca k jednotlivcovi v závislosti od fyzických charakteristík a existujúcich či prekonaných patológií. Chronické choroby ako uvidíme, majú tendenciu opäť sa stať akútnymi, čo vo všeobecnosti znamená aktívne odstránenie sliznice alebo kože, ktoré majú tendenciu sa zapáliť. Tým dochádza k zvýšeniu sekrécie hlienu, hnisavého materiálu, katabolitov a toxických látok vonkajšieho pôvodu. Abscesy, ak sú prítomné, majú tendenciu sa otvárať a vylučovať ich obsah von. Všetky sliznice tela, najmä dýchacie, močové a pohlavné orgány, môžu tiež eliminovať veľké množstvá hlienu a hnisavých výlučkov. Mliečna sekrécia, ak je prítomná, prestane, a preto je pôst počas laktácie kontraindikovaný. Potenie sa môže zvyšovať a môže nepríjemne zapáchať, zvyčajne sa však znižuje.

Pôst a svaly

Reakcie sa medzi jednotlivcami veľmi líšia. Slabosť sa zvyčajne pociťuje v prvých dvoch – troch dňoch, potom sa zvyšuje pocit energie a človek sa môže cítiť vitálnejší ako predtým. Tento stav pretrváva po mnoho dní, avšak keď sa strata svalového tkaniva ustáli (zvyčajne po najmenej 20 dňoch pôstu), postupne sa prejavuje progresívna asténia. Niektorí sa cítia unavení od začiatku do konca pôstu, iní tvrdia, že sa nikdy necítili tak silní, dokonca ani po dvoch týždňoch pôstu. Nie je to iba subjektívny pocit. Laboratórne testy ukazujú, že skutočne sa dá sila a energia udržať a dokonca zvýšiť.

Pôst a vylučovanie

Množstvo moču vylúčeného počas pôstu sa pohybuje v rámci pomerne širokých limitov. Vo všeobecnosti je však nižšie ako normálne. Samozrejme závisí to od množstva konzumácie vody, ale neexistuje priamy a konštantný vzťah medzi množstvom vody vypitej za deň a množstvom moču. V skutočnosti sa môže stať, že v deň keď vypijete viac vody, sa vylúči menej moču. Tento jav je všeobecne spôsobený zadržiavaním vody. Voda zadržaná v tkanivách bude vo všeobecnosti vylúčená v nasledujúcich dňoch. Množstvo vylúčeného moču u 24 ľudí, ktorí pijú asi liter vody denne, kolíše okolo 500 – 600 cm3. Denné množstvo moču dospelého počas bežného stravovania je však liter, až liter a pol. Moč v zníženom množstve sa stáva hustejším, silne zapáchajúcim vďaka prítomnosti ketónových látok. Zvyšuje sa aj obsah fosfátov, žlčových pigmentov, močoviny a kyseliny močovej.

Zmeny počas pôstu

Postupne behom pôstu ako sa vylučujú toxické akumulácie v krvi a tkanivách. Vlastnosti moču majú tendenciu normalizovať sa, zatiaľ čo kyslosť sa stabilizuje na hodnotách kyslosti, ale v každom prípade vo fyziologických medziach. Moč sa môže v období pôstu meniť, najskôr môže mať normálnu farbu a zápach. Môže tak zostať niekoľko dní, potom sa môže vrátiť k silnému a zapáchajúcemu až kým nepríde k úplnej detoxikácii, kedy sa stáva opäť normálnym. Preto pozorovanie normalizácie vzhľadu moču po niekoľkých dňoch neznamená vždy, že proces eliminácie prebytočného odpadu bol ukončený. Podobne sa vzhľad moču nezmení vždy od začiatku: niekedy zostane počas prvých dní čistý a normálneho zápachu a potom sa značne zmení.

Nie je to nebezpečné?

U ľudí so zdravými obličkami sa počas terapeutického pôstu neobjavili žiadne príznaky zhoršenej funkcie obličiek, ako napr. prítomnosť albumínu. Môže sa však niekedy objaviť prítomnosť krvi, čo je spôsobené uvoľňovaním piesku a kamienkov, ktorých prítomnosť pravdepodobne nebola známa. Všetko môže byť sprevádzané viac alebo menej intenzívnymi prejavmi ako sú pálenie, bolesť, kolika

Príjem vody počas pôstu

Funkcia obličiek súvisí s príjmom vody. Je potrebné piť dostatočné množstvo vody, aby funkcia obličiek zostala aktívna a zohrávala svoju základnú úlohu vo vylučovacích procesoch. Vždy sa odporúča piť vodu a prispôsobiť množstvo na základe stimulu smädu. Niekedy sa stáva, že stimul chýba, alebo je nedostatočný. Vtedy je potrebné vypiť množstvo asi liter, liter a pol vody v kľude; v prípade aktivity je nutné vypiť dva litre. Na druhej strane nepovažujem za vhodné piť veľké množstvá vody (tri až štyri litre za deň), ako sa odporúča, pokiaľ to nevyžaduje smäd.Tí, ktorí odporúčajú piť počas pôstu, tri alebo dokonca štyri litre vody si myslia že sa zvýši funkcia obličiek a eliminácia toxických akumulácií. V skutočnosti to môže namiesto zvyšovania eliminácie spôsobiť zadržiavanie vody.

Psychické a zmyslové účinky pôstu

Mentálne účinky pôstu sa prejavujú tak v čisto racionálnej oblasti ako aj v emocionálnej a inštinktívnej oblasti. Citlivosť a emócie sa zlepšujú, rastie pozornosť, koncentrácia a pamäť. Zlepšujú sa logické a predovšetkým intuitívne schopnosti. Objavujú sa nové nápady, udalosti dostávajú svoj zmysel, rozjasnia sa veci, ktoré boli nejasné. Dá sa vnímať a lepšie plánovať budúcnosť. To, čo sme opísali, môže byť v niektorých prípadoch narušené momentmi odrádzania, straty, úzkosti. Ale aj tieto krízy ak s nimi dobre pracujeme, môžu byť priaznivé. Popísané pozitívne javy boli väčšinou autorov považované za účinok eliminácie toxínov akumulovaných v mozgu, ktorý sa počas pôstu stáva účinnejším. Na druhej strane boli negatívne epizódy pripisované prechodným „abstinenčným krízam“. (Podobným situáciám drogovo závislých na začiatku detoxikácie) v dôsledku závislosti od jedla a toxických a vzruchových látok (káva, čaj, tabak, cukor, čokoláda, korenie atď.), ktoré počas pôstu nesmú byť prijímané

Senzorická aktivita

Zrak sa neustále zlepšuje a odhaľuje sa nový rozmer vnímania. Intenzívnejšie farby, nové formy, nové vzťahy medzi nimi. Sluch a hmat sa stávajú jemnejšími. Čuch je mimoriadne citlivý na vône a pachy. S obnovením prijímania stravy sa objavia v prijímanej potrave nové alebo zabudnuté arómy. Ešte výraznejšie sú zlepšenia v prípade senzorických deficitov. Pomerne častá je normalizácia zraku, obnovenie sluchu alebo čuchu.

Pôst, sexualita a reprodukčné funkcie

V prírode počas obdobia párenia, keď sa začne naplno prejavovať inštinkt rozmnožovania, u mnohých zvierat klesá záujem o jedlo.

Príklady v prírode

Výnimočný prípad objavil F. Miescher: Keď losos putuje z mora do Rýna, zostáva nalačno v sladkej vode od 6 mesiacov do 9 a pol mesiaca. Počas tohto dlhého obdobia pláva proti prúdu, môže stúpať po vodopádoch a spotrebúva obrovské množstvo energie. Mimoriadna skutočnosť je, že v týchto mesiacoch abstinencie potravy sa semenníky a vaječníky enormne vyvíjajú na úkor chrbtových svalov, ktoré sa stenčujú.

Pôst a libido

U človeka pôst potláča libido, ale prospieva sexualite a fyziológie genitálneho aparátu. V praxi sa vyriešili niektoré prípady impotencie alebo sterility u mužov aj u žien. Pred pôstom je potrebné prestať užívať akékoľvek antikoncepčné tablety a tiež všetky ostatné formy antikoncepcie. Existuje riziko zápalu maternice. Zlepšiť sa môže najmä dysmenorea a amenorea. Je dôležité pamätať na to, že pôst pôsobí na pravidelnosť cyklu. Menštruácia môže prísť skôr ako obvykle, prípadne sa oneskoriť a niekedy dokonca môže vynechať. Všeobecne platí, že ak sa pôst začína v prvej polovici cyklu, menštruácia má tendenciu častejšie sa oneskoriť. Ak sa pôst začína v druhej polovici cyklu, tak častejšie prichádza skôr. Táto nepravidelnosť zahŕňa iba jeden cyklus alebo nanajvýš dva, potom sa menštruácia vráti k normálu. Pri pravidelných pôstoch z hygienických dôvodov je lepšie začať pôst na konci menštruácie. Pokiaľ sú prítomné nejaké patológie genitálneho aparátu, môže počas pôstu dôjsť k tmavšiemu a zapáchajúcemu vaginálnemu výtoku.

Chcem rýchlo schudnúť

Pôst nie je zázračná diéta na chudnutie a nie je určený primárne na rýchle chudnutie. Ale zároveň je pôst najlepším spôsobom ako rýchlo schudnúť. Každý, kto si myslí, že pôst dokáže rýchlo dostať telo do skvelej formy, má úplnú pravdu. Tí, ktorí si však myslia, že tieto výsledky sa môžu zachovať navždy bez toho, aby zmenili svoje chyby v stravovaní, sa mýlia. V každom prípade závisí od vás čo sa potom stane. Po dlhodobom pôste je veľmi dôležité začať len s pomalým prijímaním stravy. Prvé dni len zriedené zeleninové šťavy, až postupne prechádzame na tuhú stravu. Je dobré nechať si vypracovať vzorový jedálniček. Aby sme si zachovali získané výsledky, musíme sa zamerať na všetky nutričné chyby, ktorých sme sa dopustili a napraviť ich. Rýchly úbytok hmotnosti je veľmi motivačný, ale potom nasleduje obdobie, ktoré preverí našu rozhodnosť a vytrvalosť. Určite sa nedá poprieť, že pôst je najlepší spôsob ako schudnúť. Môžeme schudnúť aj inými spôsobmi, ale tie môžu byť i rizikom pre naše zdravie. Prečítajte si : Pomáha zvýšený príjem bielkovín pri chudnutí?

Ak si chcete predĺžiť svoj život, jedzte menej

Benjamin Franklin

Zdroje: https://www.mednat.org/alimentazione/digiuno.pdf, Fisiologia del digiuno Luigi Luciani

ProRegen

3 komentáre

[…] Prebytok toxínov znižuje prirodzenú schopnosť tela spaľovať tuk spomalením jeho metabolizmu. Detox pomáha eliminovať toxíny nahromadené v tukových bunkách a urýchľuje metabolizmus. A ak sa chcete dozvedieť, čo sa v tele deje počas pôstu, pozrite si aj náš článok o chudnutí. […]

[…] Takzvané bielkovinové ( proteínové) diéty – ako je napr. Dukanova diéta sú založené na vyššej konzumácii bielkovín, hlavne živočíšnych a obmedzení príjmu iných živín ( najmä sacharidov). Z hľadiska chudnutia umožňujú dosiahnuť výsledky v relatívne krátkom časovom období, vďaka rôznym mechanizmom z ktorých niektoré sú spojené s ketózou. Ketóza je prirodzený (odborne fyziologický) stav metabolizmu, kedy organizmus vyrába ketolátky (produkty rozkladu mastných kyselín) z tuku, ktoré potom používa ako zdroj energie namiesto sacharidov. Sú zdrojom energie najmä pre srdečný sval a pri dlhšom hladovaní aj pre mozog. So zvýšenou tvorbou ketolátok sa stretneme pri každom redukčnom režime, ktorý vedie k znižovaniu hmotnosti. Miera tvorby ketolátok súvisí s výživovým zložením jedálnička. Redukcia sacharidov núti telo, aby získalo energiu z tuku uloženého v tele. Strava s vysokým zastúpením bielkovín zvyšuje pocit sýtosti, čím pomáha obmedzovať množstvo spotrebovanej potravy. Ketolátky sú však pre telo vo väčšom množstve jedovaté, hlavne preto, že telo prekysľujú. Vždy je dobré chudnutie doplniť vhodným pohybom. čo sa deje s telom pri chudnutí sa dozviete článku: Čo sa deje s naším telom počas pôstu. […]

Komentáre sú uzavreté

Lekárska veda potvrdzuje, že veľký príjem stravy a následné priberanie skracuje života a naopak, malý príjem potravy je zdravý a dokonca život predlžuje.

Pozrite sa, čo všetko obsahuje program ProLon a ako vám pomôže na ceste za zdravším ja.

Produkt je v príprave!

Zanechajte nám svoju emailovú adresu, a my vám dáme vedieť, kedy bude produkt pripravený na dodanie.

Vo chvíli kedy bude produkt pripravený na dodanie, dáme vám rýchlo vedieť.