Pôst – ako na to a prečo

Na jedlo sa dnes nepozeráme len z hľadiska výživy a nutričných hodnôt, ale je odrazom aj nášho vnútorného stavu. Na jedlo projektujeme naše emócie, náš psychický stav, naše myšlienky, nálady, našu nespokojnosť, pracovné vypätie, stres. S jedlom zajedáme žiaľ, krivdu, jedlo nás skludňuje, zamestnáva. Jedlo pomáha niektorým ľuďom relaxovať, iní ním kompenzujú svoju každodennú nespokojnosť. Sú ľudia, ktorí sa odmeňujú jedlom, iní nahradili svoju sexualitu, alebo potrebu citov svojím obľúbeným jedlom.Dokonca sú aj takí, ktorí zhadzujú svoj pocit bezmocnosti na jedlo. Jedlo vás poslúcha, nikdy sa neprotirečí! Ale čo by sa s nami udialo bez jedla? Prečo je také ťažké vymaniť sa z tejto „závislosti“?

Pôst ako cesta

Prečo neskúsiť pôst? Okrem nepochybných zdravotných prínosov pôstu by sme mohli lepšie spoznať niektoré dôležité aspekty našej osobnosti. Pôst nám môže ukázať, kým skutočne sme, pomôcť nám byť sami sebou, viac si uvedomovať samého seba. V tomto vysoko znečistenom prostredí je dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebné zaraďovať do života pôst a detoxikáciu. Okrem zmeny stresujúcich podnetov môže vytvoriť možnosti na pochopenie našich vnútorných potrieb, ktoré často nahrádzame jedlom. Týždeň pôstu a detoxikácie je v skutočnosti regeneračným zážitkom zameraným na zdravie a pohodu. Je to cesta, ktorá vám umožní objaviť tajomstvá zdravia a dlhovekosti. Samozrejme je nevyhnutné nastúpiť následne na cestu zdravej výživy.

„Zmene tela predchádza zmena mysle.“

Zdravá výživa a pôst

Aj keď informácií z oblasti zdravej výživy je neúrekom, stále je veľmi málo tých, ktorí si uvedomujú jej nesmiernu dôležitosť. Z histórie vieme, že Hippokrates bol prvým lekárom o ktorom sa s istotou dá povedať, že predpisoval pôst ako liečebný prostriedok. Neexistuje žiadna významnejšia civilizácia, kultúra alebo náboženstvo, v ktorých by pôst nehral dôležitú úlohu. Pravidelný pôst, zdravá výživa, pohyb a psychohygiena sú základom fyzického i duševného zdravia.

Čo to však je zdravá výživa?

Ľudské telo je nádherným a dokonalým výtvorom prírody. Človek má neustálu tendenciu smerovať k zdraviu, harmónii a k pozitívnemu rozvoju. Čiže pre ľudské telo je dobré to, čo je z prírody, čo je harmonické a spojené s príjemnými pocitmi. Nikdy nie je neskoro zmeniť životný štýl a osvojiť si taký, ktorý nám pomáha byť fit, zdravší a ľahší. Pretože ľahkosť fyzického tela, ale aj duše, mysle je tajomstvom lepšieho života. Naša spoločnosť, západná a bohatá, potrebuje neistoty a nespokojnosť ľudí, aby mohla podporovať svoj vlastný ekonomický systém. Živíme sa potravinami, ktoré nepotrebujeme, kupujeme tovar, ktorý nepotrebujeme, berieme drogy a lieky, ktoré často nepotrebujeme. Robíme to preto, že sme povzbudzovaní reklamou, politikou, ktorá sa domnieva, že hospodárstvo môže fungovať iba prostredníctvom zvyšovania spotreby. Jeme nielen zle, ale aj príliš veľa. Prvým varovným signálom je priberanie na váhe a zväčšenie obvodu pása.

Prirodzená strava

Prijatie zdravšieho životného štýlu zlepšuje metabolické parametre, reguluje krvný tlak, udržuje triglyceridy pod kontrolou, znižuje bolesť, zlepšuje funkciu kĺbov. Známy expert v oblasti biológie starnutia prof. Leonard Hayflick uvádza, že ak by sa úspešne podarilo eliminovať príčiny smrti uvádzané v úmrtných listoch, očakávaná dĺžka života by sa tým predĺžila o 15 rokov. Základom zdravej stravy by mala byť zelenina, celé zrná, orechy, lieskové orechy, mandle, ovocie, ryby. Treba obmedziť mäso, najmä spracované mäso a nekonzumovať cukor, tiež mlieko, mliečne výrobky a rafinovanú bielu múku. Vyhýbať sa všetkým spracovaným potravinám. Ja hovorím:“ Zdravé je to čo narástlo, nie to čo sa vyrobilo.“ Ďalším dôležitým aspektom prirodzeného stravovania je rešpektovanie sezónnosti. To znamená rešpektovať ročné obdobia a živiť sa potravinami, ktoré nám príroda poskytuje vo svojich cykloch. Prínosy sa prejavia už o niekoľko týždňov

„Uchovávaj a staraj sa o jedlo, akoby to bolo tvoje telo, nezabudni, že jedlo bude postupom času tvoje telo“
BW Richardson

Pôst a naša myseľ

Mali by sme začať odstránením zášti, zloby a nenávisti, pocitov viny, ktoré sú jedom ducha. Znovuobjaviť silu odpustenia, ktoré nie je aktom slabosti, ale sily. Každý deň by sme sa mali poďakovať. Poďakovať komu? Životu, slnku, sami sebe, nášmu telu. Ráno začať vypitím pohára čistej vody. Voda reštartuje naše funkcie a čistí. Našu myseľ neustále rozptyľujeme: televízia, mobilné telefóny, rušivé programy. Namiesto toho je lepšie viac sa sústrediť na seba, pretože to zlepšuje metabolizmus a následne fungovanie nášho tela. Naša myseľ dokáže veľa. Zamyslime sa odkiaľ naše jedlo pochádza, koľko utrpenia stála jeho výroba, koľko prídavných a zdraviu škodlivých látok má v sebe. Byť skutočne vedomý znamená vybrať si jedlo, ktoré rešpektuje Zem a vesmírny poriadok. Výsledkom bude ľahkosť a kreativita.

„Pozri sa dovnútra! … Tajomstvo je v tebe“

Hui-Neng

Takže prečo?

Teda prečo je dobré sa postiť? Pretože aktivuje autofágiu z gr. auto – (seba) a phagein (jesť) a tak doslovne znamená „sebapožieranie“. Je to proces odstránenia a vyčistenia buniek. Prebieha v každej našej bunke, keď sa ničia a recyklujú nepotrebné, alebo nežiadúce bunkové komponenty ako sú poškodené bielkoviny či vírusy a baktérie. Všetky neurodegeneratívne choroby (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba) sú charakterizované ukladaním proteínov vo vnútri nervových buniek. Je navyše zrejme i univerzálnou zbraňou proti ochoreniam podmieneným starobou.

Racionálny pôst

Racionálny pôst pomáha telu dobre využiť svoje zásoby tukov, čo znamená, že ich premení na energiu. Takže tuková hmota sa spaľuje, čo má za následok zvýšenie metabolizmu. Tiež zvyšuje schopnosť buniek zbaviť sa odpadových látok, ktoré sú v neposlednom rade zodpovedné za opuchy a nahromadené tuky. Je receptom aj ako najlepšie schudnúť.

Detoxikačný program ProRegen nie je úplne vzdanie sa potravy, ale výrazné zníženie kalórií. Je doplňujúcim programom zdravej výživy. Doporučuje sa dvakrát ročne. Je isté, že obmedzenie kalórií a pôst predlžujú život.

Štúdie na zvieratách a ľuďoch

Niekoľko štúdií na zvieratách preukázalo, že k najväčšiemu predĺženiu života (1,4 až 1,6-krát) došlo v súvislosti s kalorickým obmedzením 40% (vypočítané na základe toho, koľko morčatá jedli). Niektoré experimenty na opiciach ukázali, že dobre kŕmené vykazujú známky starnutia, zatiaľ čo iné, ktoré boli podrobené prísnej strave, si dlhodobo udržiavali krásnu lesklú srsť. Teraz vieme, že to závisí od sirtuínov . Sirtuíny (silent information regulators) sú enzýmy zodpovedné za efektívnejší bunkový mechanizmus, za autofágiu, apoptózu, inhibíciu zápalu, (Prof. MUDr. Beata Mladosievičová, CSc, Lekárska fakulta Univerzity Komenského, Bratislava ). Tieto sa aktivujú, keď telo hladuje, aby preskúmali všetky bunky a opravili poškodené bunky, tvrdí “Yoshinori Nagumo. Nie je však jediný, kto trvá na potrebe jesť málo, aby človek zostal mladý a žil dlho. „Štúdie, ktoré sme uskutočnili na ľuďoch ukazujú, že kalorická reštrikcia napomáha udržiavaniu vysokých hladín„ dobrého “cholesterolu, HDL. A tiež zníženie prítomnosti zápalových molekúl a niekoľkých hormónov zodpovedných za vývoj nádorov. „Pravdepodobne sa líši od človeka k človeku,“ dodáva profesor Luigi Fontana, ktorý je spoluzakladateľom programu Dlhovekosť a zdravie na Washingtonskej univerzite v St. Louis.

„Celé tajomstvo dlhého života je nerobiť nič, čo by ho skrátilo“

(Herbert Spencer)

ProRegen

1 komentár

[…] Keď znížime príjem uhľohydrátov a bielkovín na minimum, naše zdravé bunky vstúpia do určitého „pohotovostného režimu“, spomaľujú svoj metabolizmus a aktivujú rad ochranných mechanizmov, aby odolali stavu hladu. Na druhej strane rakovinové bunky nie sú schopné zareagovať na určité telesné podnety, v skutočnosti sú to zmutované bunky a sledujú svoju vlastnú cestu. To však predstavuje obrovskú výhodu: ak počas onkologickej liečby (napríklad chemoterapie) čelíme krátkemu obdobiu pôstu (1 – 2 dni), zdravé bunky budú oveľa odolnejšie voči toxickým účinkom použitých liekov, zatiaľ čo tie rakovinové bude jednoduchšie zasiahnuť. Vždy je potrebná sa však poradiť s ošetrujúcim lekárom. Viac nájdete v našom článku o pôste. […]

Komentáre sú uzavreté

Lekárska veda potvrdzuje, že veľký príjem stravy a následné priberanie skracuje života a naopak, malý príjem potravy je zdravý a dokonca život predlžuje.

Pozrite sa, čo všetko obsahuje program ProLon a ako vám pomôže na ceste za zdravším ja.

Produkt je v príprave!

Zanechajte nám svoju emailovú adresu, a my vám dáme vedieť, kedy bude produkt pripravený na dodanie.

Vo chvíli kedy bude produkt pripravený na dodanie, dáme vám rýchlo vedieť.