10 potravín, aby ste boli na jeseň krajšie a zdravšie

Jeseň je čarovné obdobie plné farieb,pestrosti, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia a hlavne je obdobím zberu úrody. Pre inšpiráciu vám prinášam 10 vunikajúcich jesenných potravín. Od hrozna po gaštany sú tu jedlá pre vašukrásu, zdravie, radosť a pohodu. Existuje veľa typických jedál tejto sezóny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v zdraví a v následnej psychofyzickej kráse tých, ktorí ich konzumujú. Od hrozna proti vráskam po huby proti celulitíde je tu 10 protagonistov jesene, ktorí nesmú chýbať v komore, aby ste boli zdraví a cítili sa stále fit! Tipy ako dlho zostať mladý a zdravý .

1. Tekvica

Z plodov tekvice sa nič nevyhadzuje : od semien cez dužinu až po šupku, všetko sa zužitkuje. Takže ak pripravujete tekvicu na Halloween, nič nevyhadzujte. Je bohatým zdrojom vlákniny, buničina je bohatá na karotenoidy a vitamíny. Je dobrým zdrojom vitamínu C, draslíka, mangánu, kyseliny listovej a pantoténovej, omega-3-mastných kyselín, vitamínov B1,B6,B3 a medi. Je samozrejmé, že takéto spektrum živín podporuje naše zdravie a krásu. Semená sú cenným zdrojom zinku, pre svoje antimikrobiálne, protihubové a protivírusové vlastnosti predchádza zápalom močového mechúra, oddávna sa užívali pri liečbe prostaty. Zlepšujú stav pokožky sú výborným zdrojom vlákniny a mono-nenasýtených mastných kyselín. Kyselina listová pomáha pri znižovaní hladiny homocysteínu, ktorý poškodzuje cievne steny a pomáha chrániť bunky hrubého čreva pred vznikom rakoviny. V našom jedálničku tekvicové semená pomáhajú zvýšiť príjem rastlinných bielkovín.

2. Topinabury

Majú vysoký obsah vlákniny, pomáhajú udržať správnu činnosť tráviaceho traktu a dobrú peristaltiku. Sú jedným z najlepších zdrojov inulínu, ktorý pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Sú vhodné i pre diabetikov. Inulín tiež podporuje rast zdravej mikroflóry v črevách, považuje sa za prírodné prebiotikum. Obsahujú železo, draslík a horčík, vitamín C, A, E, ktoré napomáhajú v boji proti voľným radikálom a tým chránia proti vzniku karcinogénov a zápalov.

3. Huby

Huby sú výborným doplnkom jedálneho lístka, majú nízku energetickú hodnotu, ale napriek tomu majú vysokú výživnú hodnotu. Obsahujú totiž látky, ktoré ľudský organizmus nevyhnutne potrebuje pre svoju činnosť (bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny, základné minerálie, cukry a tuky). Vysoký obsah vody a minerálnych solí dôležitých pre posilnenie kostí, nechtov a zubov. Veľkou výhodou hlavne pre ženy je, že po konzumácii húb sa nepriberá a vyvolávajú pocit sýtosti. Preto sa využívajú pri odtučňovacích diétach a tiež diabetických. Huby majú aj priaznivé účinky na psychiku človeka.

4. Gaštany

Gaštany sú vynikajúce na podporu črevnej motility. Konzumácia gaštanov priaznivo pôsobí na pokožku, nechty aj vlasy. Pomáhajú zlepšovať činnosť čriev a tráviaceho ústrojenstva, vhodné sú aj pri ochoreniach srdca a obličiek, posilňujú kosti a kĺby. Neobsahujú lepok, preto ich môžu konzumovať aj tí, ktorí trpia celiakiou (celé alebo vo forme gaštanovej múky). Neobsahujú takmer žiadne kalórie! Sú veľmi cenné pre vysoký obsah plnohodnotných bielkovín. Sú bohaté na vitamíny B, železo, vápnik, zinok, horčík a fosfor.

5. Hrozno

Hrozno je nízkokalorické a má omladzujúce účinky, „prečisťuje“ cievy, črevá a obličky. Konzumácia hrozna pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym chorobám, upravuje cholesterol, najmä červené odrody, ktoré sú bohatšie na antioxidanty a flavonoidy, najmä na kvercetín, katechín a resveratrol. Tokajské druhy sú vhodné pri pľúcnych chorobách a astme. Zelené, žlté a biele odrody pôsobia priaznivo na žalúdok, pečeň, obličky a pokožku a pľúca a sú vhodnejšie na očistu organizmu a chudnutie. Šupka a semená červeného hrozna obsahujú prokyanidín B, ktorý zabraňuje tvorbe metastáz.

6. Orechy

Vlašské orechy ako i ostatné sú veľmi výživné a nezastupiteľné vo vegetariánskej strave ako náhrada mäsa. Ich podobnosť s ľudským mozgom poukazuje na priaznivé účinky na periférnu a centrálnu mozgovú sústavu. Vlašské orechy obsahujú najvyššie množstvo omega-3 mastných kyselín, sú bohaté na minerálne látky a vitamíny E, B-skupiny. Udržiavajú krásnu pokožku,vlasy a zdravú myseľ.

7. Cvikla – Červená repa

Cvikla má úžasné detoxikačné a protizápalové účinky. Obsahuje látky, ktoré bránia vzniku rakovinového bujnenia. Podporuje rast nechtov, vlasov a prospieva zdraviu pokožky. Odstraňuje zápchu a zvyšuje tvorbu červených krviniek. Z výživového hľadiska je však varená cvikla cennejšia než surová! Šťava riedená mrkvou a vodou je vynikajúcim prostriedkom na úpravu acidobázickej rovnováhy, pomáha vylučovať z tela toxické látky-splodiny metabolizmu a preto je prospešná pri dne a reumatizme.

8. Cuketa

Má podobné účinky ako tekvica a uhorka. Vhodná je pri chorobách močového ústrojenstva, obličiek, reumatických ochoreniach a dne. Znižuje cholesterol, pomáha pri zápche. Je vhodná pri chudnutí, nakoľko má veľmi nízku energetickú hodnotu. V kuchyni sa dá upravovať na veľa spôsobov. Obsahuje minerálne látky ako mangán, železo, zinok, draslík, fosfor, vitamíny A a C. Obsah mangánu napomáha metabolizmu bielkovín a sacharidov a podporuje hojenie rán.

9. Jablká

Je len málo druhov ovocia, ktoré predčia jablko v jeho blahodarnych účinkoch na organizmus. Jablko už oddávna bolo symbolom zdravia, mladosti a prirodzenej krásy. Nie nadarmo sa hovorí jedno jablko denne a nepotrebuješ lekára. Jablká obsahujú nielen veľa vitamínov a antioxidantov, ale aj veľa tráviacich enzýmov, zlepšujú činnosť pečene a žlčníka, normalizujú črevnú mikroflóru . Podporujú odvodňovanie organizmu, výborne dezinfikujú ústnu dutinu. Naši starí rodičia miesto zubnej pasty zjedli po jedle jedno jabĺčko a tak predchádzali zubnému kazu. Antioxidanty v jablkách poskytujú ochranu pre oxidáciou tukov aj v krvnom riečisko, čo má význam pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

10. Kapusta

Surovú i kyslú kapustu môžme zaslúžene považovať za jednu z najzdravších potravín. Spektrum jej účinkov je veľmi široké ak sa konzumuje pravidelne. Pre obsah inulínu je vhodná pre diabetikov, účinne pôsobí pri prekyslení organizmu má omladzujúci vplyv na pleť a pokožku, robí ju vláčnou a čiastočne redukuje vrásky. Napomáha k lepšiemu vylučovaniu škodlivých látok, obsahuje tzv. vitamín U, ktorý je prospešný pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov. Najpozoruhodnejšie účinky kapusty sa zaznamenali pri prevencii rakoviny. Je dobrým zdrojom sinigrínu , ktorý sa významne podiela pri prevencii rakoviny močového mechúra, hrubého čreva a prostaty a rakoviny prsníka. Má celkovo posilňujúci vplyv na organizmus, normalizuje črevnú mikroflóru, podporuje činnosť tráviaceho a vylučovacieho ústrojenstva, zvyšuje odolnosť voči chorobám, čistí telo od nežiaducich usadenín a tukov, zlepšuje činnosť nervovej sústavy. Kvasená kapusta obsahuje ešte viac vitamíny C ako surová. Kvasená kapusta podporuje krvotvorbu, zlepšuje obranyschopnosť organizmu, aktivuje imunitný systém, posilňuje svalstvo, stimuluje rast buniek a má omladzujúce účinky.

ProRegen

1 komentár

[…] Dnešný spôsob života príliš zaťažuje naše telo: priveľa stresu, nevyvážená strava, znečistenie ovzdušia, sedavý spôsob života, nadmerné požívanie alkoholu a drog, fajčenie, nedostatočný odpočinok …Tieto faktory prispievajú k poškodeniu nášho tela, vedú k strate zdravia a krásy a k vyššiemu biologickému veku. Vonkajší vzhľad (fyzická forma, vrásky, atď.) to je len jeden i keď výrazný dôsledok predčasného starnutia. Podstatné však je, že sa zvyšuje riziko výskytu niektorých chorôb a zhoršuje sa kvalita života. Aby ste zostali vo forme, udržali sa čo najzdravší, a teda spomalili starnutie, je potrebné zmeniť smer a osvojiť si správny životný štýl, eliminovať všetko, čo nám škodí. Naším cieľom musí byť predovšetkým zdravie. Ak existuje zdravie, krása sa stáva príjemným dôsledkom, ktorý nám zlepšuje kvalitu života a prispieva k životnému optimizmu, sebavedomiu a radosti zo života. Zdravie si však treba aktívne získavať. Cenné rady nájdete na :https://proregen.sk/blog/2019/10/06/10-potravin-aby-ste-boli-na-jesen-krajsie-a-zdravsie/ […]

Komentáre sú uzavreté

Lekárska veda potvrdzuje, že veľký príjem stravy a následné priberanie skracuje života a naopak, malý príjem potravy je zdravý a dokonca život predlžuje.

Pozrite sa, čo všetko obsahuje program ProLon a ako vám pomôže na ceste za zdravším ja.

Produkt je v príprave!

Zanechajte nám svoju emailovú adresu, a my vám dáme vedieť, kedy bude produkt pripravený na dodanie.

Vo chvíli kedy bude produkt pripravený na dodanie, dáme vám rýchlo vedieť.